Škola

Pozor!!!

25.9.2007
Objevíte-li nedostatek ve fungování stránek, např. při stahování dokumentu, můžete hlásit mě osobně nebo na e-mail buldra zavináč zdravka-plzen tecka cz

2.9.2008
Pokud se trochu zajímáte o tanec, navštivte Tyto stránky!

Bleskově...!

26.4.2009
Další studijní materiál pro lyceum - 1.ročník: Systém bakterií

10.4.2009
V sekci pro 1. ročník lycea jsou dokumenty Meiosa a Buněčný cyklus. Doporučuji stahovat verze .odt nebo .pdf, verze .doc by se vám nemusela správně zobrazovat.

13.1.2009
Ptáci a savci - test pro 4. ročník lycea

12.1.2009
Konečně jsou tu dlouho slibované vitamíny

23.11.2008
Přidány studijní dokumenty Enzymy pro 1. ročník lycea a Mechorosty pro třeťák.

7.10.2008
Tak zde přece jen najdete 1. test pro čtvrťáky!

29.9.2008
Návrh okruhů k maturitní zkoušce z biologie - nezapomeňte, že se jedná stále o pracovní verzi!

22.9.2008
Tematické plány pro všechny 4 ročníky lycea

22.9.2008
Aktualizace stránek pro školní rok 2008/2009. Kontrolujte funkčnost, prosím!

26.9.2005
Založení stránek

Linux - Per aspera ad astra I. (trnitou cestou ke hvězdám)

Publikováno: 7.11.2006
Autor: Mgr. Tomáš Buldra
Rubrika: Používáme Linux

GNU/Linux    Tak a je to tady. Co bychom měli vědět, aby nás instalace nemile nepřekvapila? No určitě něco o svém počítači, jak se v linuxu označují některé věci, kdo je to uživatel a podobně. Jeden z hříchů firmy Microsoft je i to, že si po svém předělal zažitou teminologii. Proč asi? Proč mám pocit, že je to sázka na hloupost uživatelů PC,že je od používání jiného systému dokáže odradit i pouhá terminologie? Kdepak je tlačítko START? Kde jsou složky? Aha, tady se jmenují Adresář!!!

    Tak se do toho pustíme, snad nám pár vědomostí neuškodí, hlava se nám taky nezavaří;-)

Pojmenování pevných disků

    Dnes už je zcela běžné, že má člověk v PC 2 pevné disky (harddisk). Nebo má ten jeden rozdělený na oddíly (partitions). Ve Woknech se pak jedná o disk c:\, d:\ atd. V linuxu je pojmenování trochu odlišné. První harddisk (tzv. Primary Master) se označuje hda, druhý (Primary Slave) je hdb. Na druhé "kšandě" bývají přpojené CD-ROMy (nebo asi častěji DVD-ROMy). První (Secondary Master) je hdc, případný druhý (Secondary Slave) hdd. Ani disketa není a:\. Ale to až jindy.
    Pokud máte rozdělený harddisk na oddíly, označují se čísly: hda1, hda5, hdb1, hdb8...
    USB disky je zvykem označovat s písmenkem s, tj. např. sda.

Uživatelé

    Linux je stejně jako všechny systémy Unixového typu důsledně víceuživatelským systémem. Platí proto, že co ostatním uživatelům nepovolíte, to nemůžou. Jedinou vyjímkou je vládce systému, superuživatel, který se jmenuje root. Rootem se stává ten, kdo instaluje systém. Při instalaci prakticky každé distribuce je jedním z kroků právě vytvoření superuživatele a zadání jeho hesla. Superuživatel může i ostatním přidělit rootovská práva, ale to se rozhodně nedoporučuje. Co je naopak doporučeno, aby si tento člověk vytvořil uživatelský účet pro běžnou práci. Root je totiž skutečně neomezený vládce systému, což ale znamená, že by ho mohl neodborným zásahem či chybou úplně "zbořit". Účet Roota je proto vhodné používat jen tehdy, je-li to nezbytně nutné. Provedete-li hloupost jako běžný uživatel, zničíte si maximálně vlastní účet a data z něj lze bez problému zachránit.
    Uživatelé jsou často sdružováni do skupin, jejichž členové mají i společná práva. K problematice uživatelů se někdy příště ještě vrátíme, bude-li to nutné.

Systém souborů

    Kde jsou v Linuxu jednotlivé soubory, když tu nejsou disky c:\ apod.? Kde najdu vlastní dokumenty, kde jsou Program Files? I na tyto otázky je velmi jednoduchá odpověď. Veškerý souborový systém má jednotnou strukturu. Základem je adresář označováný "/" (lomítko) a zvaný root (kořenový adresář) - neplést se superuživatelem!!! V něm jsou jednotlivé adresáře, které mají tento význam:

    Někde najdete i další adresáře a root je může i vytvářet (nedoporučuji). Jednotlivé adresáře se dále dělí, tak jak je to zvykem i u jiných systémů.

Desktop manažery

    KDEJedním z důvodů, proč se mnoho lidí bojí přechodu na linux, je obava, že budou muset pracovat pouze s příkazovou řádkou. Bojí se ztráty okýnek, ikonek, klikátek. Příkazová řádka je někdy docela fajn, ale kdo nechce, prakticky se s ní nemusí setkat. V linuxu totiž již dlouho existují okenní manažery, které se starají o grafické prostředí, které je někdy daleko hezčí, než mají Windows. Pokud by se někdo bez vzhledu Windows nemohl obejít, může si ho i nastavit. Kromě jednoduchých okenních manažerů existují i komplexní systémy, které se nazývají Správci prostředí (Desktop manager). Kromě toho, že se starají o "hezký vzhled", obsahují i mnoho aplikací, které pracují souborně, podobně jako Wokna.
KDE v akci    Prvním je KDE (K Desktop Environment). Je zřejmě nejbližší uživatelům Windows. Najdete zde panel, tlačítko podobné Start s nabídkou aplikací, známé ikonky na ploše, prostě swe budete cítit jako doma. Jedinou možnou nevýhodou jsou možná vyšší nároky na výkon počítače, ale PC, které zvládne Windows Xp, zvládně bez problému i KDE. Na obrázcích, které si můžete samozřejmě zvětšit, vidíte krásně plochu, panel, menu s aplikacemi, ikony a některé drobné prográmky (kalendář). Svůj vzhled lze samozřejmě libovolně přizpůsobit.
Gnome    Dalším z velkých Správců je GNOME. Používá sice jiné knihovny, trochu jinak se chová, ale nelze jednoznačně určit, jestli je lepší nebo horší než KDE. Nedejte si zmýlit obrázkem, kde panel s aplikacemi je nahoře. Jeho polohu si samozřejmě můžete zvolit, stejně jako si prostředí dále přizpůsobovat. Rovněž fakt, že tyto obrázky jsou v angličtině, není podstatný, obě prostředí jsou kompletně lokalizovány do mnoha jazyků, včetně toho našeho. Náročnost na výkon je trochu menší, ale i zde je rozdíl zanedbatelný. Je samozřejmě také možné používat aplikace z KDE v Gnome a naopak. To záleží na vás. Linux, to je právě možnost volby.
Stabilní verze Xfce    Pro slabší počítače jsou vhodná i jiná prostředí. Výborná alternativa je Xfce, nalevo si můžete prohlédnout stabilní a vpravou vývojovou verzi. Tu používám i já. Výhodou je skutečně menší náročnost, samozřejmostí používání všech možných aplikací z KDE i Gnome, nevýhodou možná trochu zvláštní ovládání (ale velmi příjemné, stačí si zvyknout) a u stabilní verze absence ikon na ploše.
KDE    Stejně jako u Gnome si lze přizpůsobit umístění panelu a dokonce je i možné, abyste si vytvořili tlačítko Start, pokud se bez něho nedokážete obejít:-) V nejbližší době je očekáváno, že vývojová verze bude dokončena a prohlášena za stabilní.
Fluxbox    Kromě těchto tří velkých Desktop manažerů existují i menší, ještě méně náročné, občas ne tolik líbivé, ale o to přizpůsobivější. Určitě by bylo možno jmenovat Enlightenment, IceWm, Rox, WindowMaker, Fvwm podobné Windows 95, Blackbox či od něho odvozený Fluxbox (viz obrázek). Výhodou je zrychlení počítače, máte v nabídce opravdu jen to, co chcete, prostě maximální přizpůsobení. Jestli jsou ale tyto okenní správci vhodní pro začátečníky, o tom bych pochyboval. Mnozí z nás by měli problém se vůbec přihlásit a hlavně odhlásit. Ale zato je spustíte i na pradědečkách počítačích (třeba 386). A vůbec nebudou líní! Ale zas nemusí být česky...

    Dnešní díl je už dost dlouhý, tak si poslední teoretické věci před instalací necháme radši napříště. Ale to už bude fakt poslední teorie a pak se vrhnem na praxi!!!

!!!

Tisk...