Škola

Pozor!!!

25.9.2007
Objevíte-li nedostatek ve fungování stránek, např. při stahování dokumentu, můžete hlásit mě osobně nebo na e-mail buldra zavináč zdravka-plzen tecka cz

2.9.2008
Pokud se trochu zajímáte o tanec, navštivte Tyto stránky!

Bleskově...!

26.4.2009
Další studijní materiál pro lyceum - 1.ročník: Systém bakterií

10.4.2009
V sekci pro 1. ročník lycea jsou dokumenty Meiosa a Buněčný cyklus. Doporučuji stahovat verze .odt nebo .pdf, verze .doc by se vám nemusela správně zobrazovat.

13.1.2009
Ptáci a savci - test pro 4. ročník lycea

12.1.2009
Konečně jsou tu dlouho slibované vitamíny

23.11.2008
Přidány studijní dokumenty Enzymy pro 1. ročník lycea a Mechorosty pro třeťák.

7.10.2008
Tak zde přece jen najdete 1. test pro čtvrťáky!

29.9.2008
Návrh okruhů k maturitní zkoušce z biologie - nezapomeňte, že se jedná stále o pracovní verzi!

22.9.2008
Tematické plány pro všechny 4 ročníky lycea

22.9.2008
Aktualizace stránek pro školní rok 2008/2009. Kontrolujte funkčnost, prosím!

26.9.2005
Založení stránek

Linux - Balíčky a distribuce

Publikováno: 2.11.2006
Autor: Mgr. Tomáš Buldra
Rubrika: Používáme Linux

GNU/Linux    Minule jsem sliboval podívat se na jednotlivé distribuce Linuxu. Povíme si o těch nejdůležitějších a vybereme tu, se kterou budeme pokračovat. Pro právné pochopení článku si ale musíme něco říct nejdříve o tom, jakým způsobem je v Linuxu dodáván software. Určitě nečekejte nic ve stylu program.exe. To ale určitě neznamená, že by instalace softwaru MUSELA být obtížná. Nainstalovat programy je stejně snadné, mnohdy dokonce daleko jednodušší, než ve Windows. Také proto, že spousta programů se nainstaluje už při instalaci základního systému, často ani není potřeba shánět další software. To je jedna z obrovských výhod Linuxu. Zkuste ve "woknech" něco udělat, když tam máte jen OS, kalkulačku, poznámkový blok a pár her:-)

    Pokud ale přesto budete potřebovat něco dalšího, měli byste vědět: software je v Linuxu dodáván buď ve zdrojových kódech, které si počítač sám přeloží a nainstaluje (při troše štěstí), nebo ve formě tzv. balíčků, což jsou už v podstatě hotové programy podobně jako ve Windows. Většina balíčků ale s sebou nenese všechny potřebné knihovny ke svému fungování, protože ty jsou často už obsaženy v systému. Balíček proto má zapsáno, "ví", které další balíčky potřebuje - tzn. na kterých balíčcích "závisí". Distribuce se od sebe značně odlišují právě způsobem kontroly a vyřešení těchto závislostí.

RPM

    RPM (RedHat Package Manager) je jedním z nejrozšířenějších způsobů distribuce balíčků softwaru. Byl vytvořen firmou RedHat a je používám několika z nejrozšířenějších distribucí. Balíčky mají koncovku .rpm

DEB

    Jiné balíčky mají koncovku .deb. Vychází z distribuce zvané Debian (viz níže) a používá ho i distribuce, na kterou se zaměříme v dalších dílech. Naprostá většina softwaru pro Linux existuje v obou těchto základních formách. A takto vyzbrojeni znalostmi se můžeme podívat na zoubek jednotlivým distribucím

LIVE

    Někdy je možno si vyzkoušet nový operační systém bez nutnosti jeho instalace, přímo nastartováním počítače z CD. Výhodou je např. možnost vyzkoušet si, zda mi vůbec Linux půjde na konkrétním počítači, seznámit se s ním a začít si "hrát". Není to ale plnohodnotný systém, je nutno počítat s určitými omezeními. Nejběžnější tzv. LIVE CD dostupná v češtině jsou:

Ubuntu LinuxUbuntu je plnohodnotná distribuce, poskytuje ale i LIVE CD. V poslední verzi je dokonce Live CD i instalační a jeho instalace na pevný disk je velice rychlá a jednoduchá.

SLAXSLAX je LIVE CD založené na distribuci Slackware a vytvořené českým autorem.

Mandriva MoveMandriva Move je Live verze distribuce Mandriva (dříve Mandrake), rovněž dobře přístupná v češtině.

DanixDanix je založený na distribuci Debian a jedné z dalších Live verzí - Knoppix. i On je k dispozici v našem rodném jazyce.

    Bližší popis a možnost zisku těchto Live distribucí je možno získat na této adrese

Distribuce pro začátečníky

    Toto rozdělení na začátečníky a pokročilé je možná trochu zcestné, ale vycházím z vlastních zkušeností. Každý si může vyzkoušet leccos a posoudit sám

Fedora CoreDlouhodobě nejpopulárnější distribuce RedHat dnes existuje pouze jako komerční serverová. Pro stolní počítače byla vytvořena její odnož "Fedora Core". Využívá samozřejmě balíčkovací systém RedHatu RPM, nyní pokod vím existuje ve verzi označené číslem 5. Její přednosti a nevýhody bohužel neznám, nikdy jsem ji nepoužíval...

SuSE LinuxJedna z nejpoužívanější distribucí, původně německé SuSE, rovněž používá RPM balíčky. Je dostatečně stabilní a snadná na ovládání, dlouho si vyskytovala i na mém počítači. Jedná se o komerční distribuci, ale existuje i varianta zadarmo, známá jako OpenSuSE. nyní ve verzi 10.1, vytváří i vlastní LIVE verzi, která se ovšem dodává na DVD!

Mandriva LinuxMandriva, dříve Mandrake, je téměř synonymem Linuxu pro začátečníky. Snaží se co nejvíce přizpůsobit uživatelům Windows, má i silnou českou podporu. Začínal jsem na ní, ale opustil jsem ji pro některé špatné zkušenosti.

Ubuntu LinuxUbuntu je můj favorit, kterému budou i věnovány tyto články. Používá balíčkovací systém DEB, ale je výrazně zaměřena na začínající uživatele. Existuje v několika variantách podle správců prostředí (podrobněji v dalším článku) - Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu... Zajímá vás víc?

Distribuce pro pokročilé

    Sice určeno spíše pro pokročilé, ale chcete-li skutečně využívat všehc výhod Linuxu, asi by byl vhodný výběr zde... Z toho důvodu je zde, a to jen zde, rozeberu poněkud podrobněji.

DebianNejpopulárnější distribucí dle výsledků ankety v Čechách je Debian. Jedná se o distribuci, podle které byl pojmenován balíčkovací systém DEB, který poskytuje asi tu nejlepší kontrolu závislostí, která existuje. Debian se řídí pravidlem zásadně poskytovat jen tzv. svobodný software, to znamená takový, jehož použití, úprava ani další distribuce není nijak omezována. Distribuce existuje v několika verzích. Stable je verze výrazně odzkoušená, stabilní, funkční, určená hlavně pro servery. Její nevýhodou jsou starší verze programů. Testing je verze ve stadiu testování, která se v budoucnu stane Stable. Obsahuje novější verze programů, přes název testing bývá již velmi stabilní a dostatečně vhodná pro domácí počítač. Verze Unstable obsahuje nejnovější software, ale to je vynahrazeno menší stabilitou a nezkušený uživatel se může dostat před pro něj neřešitelný problém. Debian je vynikající distribuce, určitě použitelná i doma.

GentooGentoo je velmi zvláštní distribuce určená pro pokročilejší uživatele. Od ostatních distribucí se liší především tím, že prakticky všechno, včetně jádra systému, se instaluje přímo ze zdrojových kódů programu. Výsledkem je systém "šitý na míru" konkrétního počítače. Nevýhodou je neúměrně dlouhá instalace, na slabších PC prakticky vyloučená. Systém hlídá závislosti a je použitelný pro, řekněme, poučené začátečníky. Pokud máte čas na několikahodinovou, někdy i na několikadenní instalaci a máte přehled o tom, co vlastně v počítači máte a chcete, získáte odměnou perfektní OS, velice rychlý, bez zbytečností... Bližší informace u našeho správce sítě p. Jurka, který tento systém provozuje.

SlackwareChcete se něco naučit? Chcete vědět, co a proč děláte? Máte spoustu času? Pak je tu pro vás distribuce Slackware. Oproti jiným distribucím nehlídá závislosti mezi balíčky, což uživatele nutí číst dokumentaci jednotlivých programů. Pro začátečníka asi nevhodné. Ale používáním by se z vás mohl stát skutečný znalec Linuxu. Upřímně, víc ode mne nečekejte, nevím a netroufám si zjišťovat:-)

    Stejně jako o Live distribucích, i o těchto se můžete více dozvědět na této adrese.

    To by bylo pro dnešk vše. Příště se seznámíme s tím, co by měl vědět člověk, než se pustí do instalace a používání Linuxu a jak se na tento zážitek připravit.

Tisk...