Škola

Pozor!!!

25.9.2007
Objevíte-li nedostatek ve fungování stránek, např. při stahování dokumentu, můžete hlásit mě osobně nebo na e-mail buldra zavináč zdravka-plzen tecka cz

2.9.2008
Pokud se trochu zajímáte o tanec, navštivte Tyto stránky!

Bleskově...!

26.4.2009
Další studijní materiál pro lyceum - 1.ročník: Systém bakterií

10.4.2009
V sekci pro 1. ročník lycea jsou dokumenty Meiosa a Buněčný cyklus. Doporučuji stahovat verze .odt nebo .pdf, verze .doc by se vám nemusela správně zobrazovat.

13.1.2009
Ptáci a savci - test pro 4. ročník lycea

12.1.2009
Konečně jsou tu dlouho slibované vitamíny

23.11.2008
Přidány studijní dokumenty Enzymy pro 1. ročník lycea a Mechorosty pro třeťák.

7.10.2008
Tak zde přece jen najdete 1. test pro čtvrťáky!

29.9.2008
Návrh okruhů k maturitní zkoušce z biologie - nezapomeňte, že se jedná stále o pracovní verzi!

22.9.2008
Tematické plány pro všechny 4 ročníky lycea

22.9.2008
Aktualizace stránek pro školní rok 2008/2009. Kontrolujte funkčnost, prosím!

26.9.2005
Založení stránek

Linux - to je sprosté slovo...?

Publikováno: 24.10.2006
Autor: Mgr. Tomáš Buldra
Rubrika: Používáme Linux

GNU/Linux    Po téměř roční pauze se vracíme k našim seriálům. Dnes se podíváme na zoubek Linuxu. Linux (přesněji GNU/Linux) je operační systém (OS), čili něco podobného jako Windows. Najdete v něm ale spoustu odlišností, výhod i nevýhod oproti tomu nejrozšířenějšímu, produktu firmy Microsoft. Dnešní úvodní díl by se měl pokusit přesvědčit alespoň některé z vás, aby tento OS vyzkoušeli. Nebolí to, je to docela zábava, Linux nekouše a taky to nic nestojí! Upřímně ale, kolik z vás má doma "Wokna" legálně:-)

    TuxNejdříve pár slov z historie. Ne moc, koho to bude zajímat, určitě si zdroj informací najde. Autorem operačního systému se v roce 1991 stal finský student Linus Torvalds. Vytvořil jádro zcela nového OS typu Unix, které bylo později pojmenováno linux. Toto slovo tedy přesně označuje pouze jádro, operační systém se nazývá GNU/linux. Snad ale všichni čtenáři prominou nepřesnost, protože budu slovo linux používat pro OS, tedy GNU/linux. Svůj kód uvolnil pod licencí GNU GPL, která (velmi laicky a ve zkratce řečeno) umožňuje komukoliv bezplatně užívat, šířit a modifikovat tento kód. Díky tomu se na nový systém mohlo "vrhnout" mnoho dalších programátorů a vylepšovat, zdokonalovat, rozšiřovat, upravovat...

    Dnes můžeme linux považovat za moderní OS, který se může uplatnit jak na serverech, kde mimochodem je v převaze, tak i na osobních počítačich doma. Existují pro něj ovladače pro naprostou většinu hardwaru, mnoho aplikací i her. Dá se říct, že jen málokdo najde přesvědčivý argument, proč linux nepoužívat. Ale proč se jím zdržovat, když "každý" má Windows? A proč ne? Jedním z důvodů může byt, že vás nebaví každých půl roku přeinstalovávat systém, nebo vás už štve každou chvíli aktualizovat antivirový program a přitom se modlit, jestli mi zachytí to svinstvo z Internetu. Nebo se vám nelíbí modrá barva při pádu Woken ("Něco si přej, padaj Windows"). Důvodem může být i fakt, že u počítače nejste sami a dost vám vadí, že se k vašim datům dostane prakticky kdokoliv. Jsou lidé, kterým není jasné, kdo vlastně koho ovládá: Oni počítač nebo počítač je? Těch důvodů by se našlo daleko více. Zkuste se podívat třeba sem!

    Abych jen nechválil. Existují i důvody, proč linux nepoužívat. Například jestli používáte a nutně potřebujete účetní program, asi pod linuxem správnou alternativu nenajdete. Nebo máte počítač jen a pouze ke hraní her, můžete mít problém tyto hry rozchodit. Ne, že by to nešlo... Dalším důvodem je interní modem, ale to je dnes už poměrně vzácný způsob připojení k internetu. Nebo kreslíte v CADu? Pak pro vás asi linux nebude to pravé.

    Jak tedy začít? Sehnat linux, nainstalovat ho... A co Windows? Žádný problém, linux umožňuje používat víc operačních systémů na jednom počítači. Takže když nutně potřebuju něco z Woken, nastartuju do nich. Když ne, nastartuju do linuxu, hraju si s ním, učím se ho ovládat, zkouším, brouzdám po internetu a třeba časem zjistím, že se do Windows přepínám čím dál tím méně a méně... Je nutné jen chtít se něco naučit. Ovládání linuxu se může lišit, ale určitě se nemusíte bát, že budete pořád jen psát příkazy v příkazové řádce. To už dávno není pravda.

    Než ukončíme dnešní první díl, ještě pár slov k tzv. distribucím. Neexistuje totiž jen jeden linux. Mnoho společností nebo lidí vytváří soubor programů, které pracují jako jeden celek. Většinou distribuce obsahují stovky až tisíce programů, které je možné použít. Bývá zvykem, že uživatel si může vybrat z několika programů, které jsou určeny pro stejnou práci, ale jiným způsobem. Tak jako na prohlížení internetových stránek v operačních systémech od společnosti Microsoft nemusíte používat jenom Internet Explorer, ale třeba Firefox, Mozillu nebo Operu, tak v Linuxu je tato svobodná volba možná již od počátku. V příštím díle si právě něco povíme o jednotlivých distribucích a vybereme tu vhodnou pro vás. Zatím se můžete podívat do sekce Odkazy, kde najdete několik zajímavých adres.

Tisk...