Škola

Pozor!!!

25.9.2007
Objevíte-li nedostatek ve fungování stránek, např. při stahování dokumentu, můžete hlásit mě osobně nebo na e-mail buldra zavináč zdravka-plzen tecka cz

2.9.2008
Pokud se trochu zajímáte o tanec, navštivte Tyto stránky!

Bleskově...!

26.4.2009
Další studijní materiál pro lyceum - 1.ročník: Systém bakterií

10.4.2009
V sekci pro 1. ročník lycea jsou dokumenty Meiosa a Buněčný cyklus. Doporučuji stahovat verze .odt nebo .pdf, verze .doc by se vám nemusela správně zobrazovat.

13.1.2009
Ptáci a savci - test pro 4. ročník lycea

12.1.2009
Konečně jsou tu dlouho slibované vitamíny

23.11.2008
Přidány studijní dokumenty Enzymy pro 1. ročník lycea a Mechorosty pro třeťák.

7.10.2008
Tak zde přece jen najdete 1. test pro čtvrťáky!

29.9.2008
Návrh okruhů k maturitní zkoušce z biologie - nezapomeňte, že se jedná stále o pracovní verzi!

22.9.2008
Tematické plány pro všechny 4 ročníky lycea

22.9.2008
Aktualizace stránek pro školní rok 2008/2009. Kontrolujte funkčnost, prosím!

26.9.2005
Založení stránek

Mozilla Firefox - Hezčí a k obrazu svému I.

Publikováno: 21.11.2005
Autor: Mgr. Tomáš Buldra
Rubrika: Používáme firefox

Mozilla Firefox    Tak se opět setkáváme u druhého dílu seriálu o prohlížeči Firefox. Již ho máme nainstalovaný, používáme ho, ale chtělo by ho to trochu vylepšit! Nastavíme ho tak, aby se choval tak jak má, porovnáme ho s Internet Explorerem (chování, ne kvalitu) a taky mu dáme nový kabátek - skiny jsou dnes populární u většiny programů. Pro Firefox je jich opravdu hodně, může vypadat jako Opera, jako Netscape a můžete ho obléknout téměř k nerozeznání od Internet Explorera.

    Na volbu vzhledu je čas. První, čeho si všimne nový uživatel Firefoxu, který přechází od MSIE, je jiná nabídka, jiné ikony, kterých je málo... A kde jsou Oblíbené...? Ale jo, jsou tu, jmenují se záložky. Logicky. Vždyť ne každá stránka, kterou častěji navštěvuji a nechci si pamatovat její adresu, patří mezi moje oblíbené stránky! Ale je tu Soubor, jsou tu Úpravy, Zobrazit, nechybí Nástroje a Nápověda. Tady problém není.

    Vlastní nastavení lištyNa navigační liště s ikonami je těch ikon nějak málo! Je tam jen základní sada Zpět, Vpřed, Obnovit, Zastavit a domů. Klepneme-li ale pravým tlačítkem myši někam na tuto lištu, objeví se podobné okno jako na obrázku vpravo (po klepnutí se zobrazí v novém okně či záložce). Zde si můžete pouhým přetažením na lištu nebo z lišty upravit ikonky jaké chcete, nastavit si jen ikony, jen text nebo obojí, nastavit výchozí sadu, pokud něco spletete, malé ikony, vytvořit novou lištu, možností je mnoho. Užijte si!

    Obrovskou předností všech alternativních prohlížečů před MSIE je tzv. panelové prohlížení. Jedná se o fakt, že odkazy, nové stránky apod. se neotvírají v novém okně, ale v nové záložce (panelu) téhož okna. Nevzniká tak bordel na ploše, během načítání si můžete v pohodě číst právě otevřenou stránku, protože nový panel se většinou otevírá na pozadí, prostě kdo toto jednou objeví, přijde mu chování MSIE VELMI nešikovné. Prý to má být v nové verzi 7. Přitom se Microsoft tváří, jako kdyby objevil Ameriku:-)

    Nastavení - obecnéJdeme nastavovat chování prohlížeče. Najdeme to buď ve volbě Nástroje - možnosti (Windows) nebo Úpravy - Předvolby (Linux). Otevře se okno, kde první záložka vypadá jako na obrázku vlevo. Pokud to vezmu odspodu, zde najdete místo, kde nastavíte proxy a firewall, pokud je to potřeba, nastavení výchozího prohlížeče, jazyky, zde asi bude nejlepší čeština, můžete nastavit i výchozí znakovou sadu pro stránky, jejichž autor je takové prase a nezadá ji do hlavičky html dokumentu nebo ji nedodrží. Kdo chce, může si upravit i písmo a barvy zobrazovaných stránek. Další bomba je ale možnost nastavení domácí stránky. Stačí vám jedna? Není problém. Chcete ale domácích stránek víc? Pak je otevřte všechny najednou do jednotlivých panelů a na naší stránce nastavení označte Použít aktuální stránky. Příště se vám Firefox otevře s několika panely a vašemi domácími stránkami!

    Nastavení - soukromíDalší záložka je Soukromí. Zde je možno pracovat s historií, formuláři, cookies, vyrovnávací diskovou pamětí (cache), jednoduše nastavit správce stahování. Také jsou zde uložena hesla, která jsou zadávána na jednotlivých serverech a kde byla zvolena možnost pamatovat si heslo. Pokud zadáte hlavní heslo, stačí si pamatovat tohle jedno. Ale pozor, největší nebezpečí pro bezpečnost počítače se nachází mezi židlí a klávesnicí!

    Ještě chybí tři stránky a ke vzhledu jsme se taky nedostali. Ale asi to radši necháme na příště, aby ten dnešní díl nebyl až tak moc dlouhý. Pokračování bude brzy, nejspíš už ve středu večer!!!

Tisk...