Škola

Pozor!!!

25.9.2007
Objevíte-li nedostatek ve fungování stránek, např. při stahování dokumentu, můžete hlásit mě osobně nebo na e-mail buldra zavináč zdravka-plzen tecka cz

2.9.2008
Pokud se trochu zajímáte o tanec, navštivte Tyto stránky!

Bleskově...!

26.4.2009
Další studijní materiál pro lyceum - 1.ročník: Systém bakterií

10.4.2009
V sekci pro 1. ročník lycea jsou dokumenty Meiosa a Buněčný cyklus. Doporučuji stahovat verze .odt nebo .pdf, verze .doc by se vám nemusela správně zobrazovat.

13.1.2009
Ptáci a savci - test pro 4. ročník lycea

12.1.2009
Konečně jsou tu dlouho slibované vitamíny

23.11.2008
Přidány studijní dokumenty Enzymy pro 1. ročník lycea a Mechorosty pro třeťák.

7.10.2008
Tak zde přece jen najdete 1. test pro čtvrťáky!

29.9.2008
Návrh okruhů k maturitní zkoušce z biologie - nezapomeňte, že se jedná stále o pracovní verzi!

22.9.2008
Tematické plány pro všechny 4 ročníky lycea

22.9.2008
Aktualizace stránek pro školní rok 2008/2009. Kontrolujte funkčnost, prosím!

26.9.2005
Založení stránek

Mozilla Thunderbird - Vynikající e-mail

Publikováno: 14.11.2005
Autor: Mgr. Tomáš Buldra
Rubrika: Používáme thunderbird

Mozilla Thunderbird    Klienti elektronické pošty patřily vždy mezi mé nejoblíbenější aplikace. Vyzkoušel jsem jich opravdu hodně, ve Windows i v Linuxu. Některé byly výborné (The Bat!, Calypso, KMail), jiné mi vyhovovaly méně, ale rozhodně použitelné byly, ale snad úplně nejhorší, s čím jsem kdy pracoval, byly oba Outlooky ve všech běžných verzích. Nakonec jsem ale zřejmě už definitivně skončil u produktu řady Mozilla, který bych vám chtěl dnes přestavit v prvním díle tohoto miniseriálu.

    Přemýšlím, na co nalákat nové uživatele thunderbirdu. Podpora více účtů? Určitě důležitá funkce, zvlášť pro ty, kteří mají schránku na Seznamu, Centrumu, Volný... Ale mají ji vpodstatě všechny lepší "pošťáci". Filtry pro třídění zpráv? Tak ty jsou opravdu perfektní, určitě se na ně podíváme v některém z příštích dílů. Ale, co by to bylo za program, který by to neuměl? Pokročulé vyhledávání ve zprávách? Integrovaná čtečka RSS kanálů? Bezepčná práce s poštou? To jsou perličky, ale asi žádná z nich se nestane tím hlavním důvodem. Favoritem už může být fakt, že je legálně zdarma a v češtině nebo jeho perfektní nastavitelnost a rozšiřitelnost, díky které každý získá přesně to, co chce. Opravdová bomba tohoto programu ale je jiná.

    Je to fenomén naší doby. Spam, česky nevyžádaná pošta. Chodí nabídky na Viagru, laciný software, prodloužení ... nejdřív se člověk směje, ale pak ho to začne obtěžovat. Vždyť najít mezi tou hromadou svinstva něco, na co čekám, je problém. Na druhé straně, co když jiný server označí jako spam zprávu, kterou netrpělivě vyhlížím a smaže mi ji...? Je to problém. Byl! Řešení se jmenuje Thunderbird. Jeho antispamový filtr se totiž učí od nás, co my považujeme za spam a co ne. Je nutno počítat s tím, že pár dní musíme programu radit, ten je ale učenlivý žáček a za pár dní... Přesvědčte se sami!

    Tak snad jsem někoho přesvědčil já. Jak program získat? Kdo ho ještě nemá, možná ho najde na některém CD z časopisu, nebo co se takhle podívat po internetu? Aktuální česká verze je k dnešnímu dni 1.0.7, ale chystá se nová, prý ještě lepší. Najdete ji tady. Má kolem 8 Mb. Jdeme instalovat!

    Instalátor nás nejdříve přivítá, poté si nechá odsouhlasit licenční ujednání a můžeme se vrhnout na vlastní instalaci. Zřejmě odklepneme volbu Standardní, po níž nám instalátor ještě ukáže, kam se chystá instalovat. Jestliže s umístěním nesouhlasíme, je nutné se vrátit o krok zpět, zvolit Vlastní instalaci a vybrat i umístění. Zde je možno vybrat i některé volitelné součásti instalace (teda, lépe řečeno, zrušit. Na závěr nám instalátor oznámí úspěch a zeptá se, jestli chceme spustit nainstalovaný program. Proč ne?

    Při prvním spuštění se nejdříve spustí průvodce vytvořením nového účtu. Kdo alespoň někdy už používal e-mailový klient, nenajdete zde žádné překvapení (snad až na jednu vyjímku). Pokud si to ale přesto chcete prohlédnout před prvním spuštěním nového programu, můžete tak učinit zde.

    Import pošty a nastaveníJeden z příštích dílů věnujeme i další silné zbrani. To je import pošty a kontaktů z jiných programů, samozřejmě včetně produktů firmy Microsoft. Zatím si můžete prohlédnout, že to opravdu funguje. Myslím si, že Mozilla Thunderbird je opravdu vynikající program. V dalším díle se podívám, jak ho přizpůsobit k obrazu svému. Obrazně i doslova. Nedočkavci ale najdou již teď veškeré informace na stránkách věnovaných Thunderbirdu. Nemusíte ani na vyhledávač, vše najdete tady, v sekci Odkazy!

Tisk...