Škola

Pozor!!!

25.9.2007
Objevíte-li nedostatek ve fungování stránek, např. při stahování dokumentu, můžete hlásit mě osobně nebo na e-mail buldra zavináč zdravka-plzen tecka cz

2.9.2008
Pokud se trochu zajímáte o tanec, navštivte Tyto stránky!

Bleskově...!

26.4.2009
Další studijní materiál pro lyceum - 1.ročník: Systém bakterií

10.4.2009
V sekci pro 1. ročník lycea jsou dokumenty Meiosa a Buněčný cyklus. Doporučuji stahovat verze .odt nebo .pdf, verze .doc by se vám nemusela správně zobrazovat.

13.1.2009
Ptáci a savci - test pro 4. ročník lycea

12.1.2009
Konečně jsou tu dlouho slibované vitamíny

23.11.2008
Přidány studijní dokumenty Enzymy pro 1. ročník lycea a Mechorosty pro třeťák.

7.10.2008
Tak zde přece jen najdete 1. test pro čtvrťáky!

29.9.2008
Návrh okruhů k maturitní zkoušce z biologie - nezapomeňte, že se jedná stále o pracovní verzi!

22.9.2008
Tematické plány pro všechny 4 ročníky lycea

22.9.2008
Aktualizace stránek pro školní rok 2008/2009. Kontrolujte funkčnost, prosím!

26.9.2005
Založení stránek

Mozilla Firefox - Lepší, bezpečnější...

Publikováno: 7.11.2005
Autor: Mgr. Tomáš Buldra
Rubrika: Používáme firefox

Mozilla Firefox    Už je to velmi dávno, co v tzv. "Válce prohlížečů" MS Internet Explorer porazil tehdy dominující prohlížeč Netscape. My se nebudeme ohlížet za důvody, které k tomu vedly, seznámíme se s možná nejlepší alternativou tohoto vítěze. V článku najdete snad několik rozumných důvodů, proč používat Firefox, kde ho vůbec vzít a zda je třeba se obávat jeho instalace. Toto je první článek z připravovaných seriálů, věnovaných alternativám produktů firmy Microsoft®.

    Přesto trocha historie na začátek neuškodí. Když vývojáři Netscapu přiznali porážku, nabídli zdrojový kód prohlížeče všem zájemcům. Záhy vznikla skupina nadšenců, která začala vyvíjet nový alternativní prohlížeč, zvaný Mozilla. Ten měl mít všechno, co MSIE ignoroval: hlavně dodržoval standardy webových stránek, byl zadarmo, nezávislý na operačním systému...

    Mozilla byla balík aplikací, člověk s ní získal kromě prohlížeče i e-mailového klienta, kalendář, adresář a editor pro tvorbu webových stránek. Zcela zásadní nevýhodou ale byla pomalost, mohutnost a stále velká závislost na původním Netscapu. Nápad oddělit od sebe jednotlivé aplikace na sebe nenechal dlouho čekat. Na poli prohlížečů, kterému zcela vládl MSIE, se objevil nenápadný konkurent, který navíc několikrát změnil jméno, až najednou byl tady Mozilla Firefox verze 1.0! A stalo se něco nevídaného: I díky reklamě v médiích si ho začaly stahovat doslova milióny uživatelů internetu. A většina z nich již u něj zůstala!

    Proč? Odpověď je jednoduchá: Firefox je bezpečnější, rychlý, snadno se ovládá, umožňuje prohlížení v tzv. panelech, dokáže velmi účinně blokovat vyskakující okna (pop-up), uživatel si ho může přizpůsobit přesně podle svých požadavků atd. V neposlední řadě musíme připočítat i fakt, že poslední verze MSIE vyšla už před několika lety, čili doslova v pravěku. Proč ho tedy nevyzkoušet?

    Získat Firefox není vůbec žádný problém. Je zadarmo, vychází na CD přílohách časopisů, nebo ho můžete stáhnout, samozřejmě v češtině, na těchto stránkách stažení V době, kdy byl napsán tento článek, je aktuální verze 1.0.7, brzy ale by měla vyjít verze nová, s novými funkcemi.

    Firefox máme stažený, chystáme se k instalaci. Při ní určitě nenarazíme na žádný problém. Instalátor vás nejdříve přivítá, poté si nechá odsouhlasit licenční ujednání a můžeme se vrhnout na vlastní instalaci. Zřejmě odklepneme volbu Standardní, po níž nám instalátor ještě ukáže, kam se chystá instalovat. Jestliže s umístěním nesouhlasíme, je nutné se vrátit o krok zpět, zvolit Vlastní instalaci a vybrat i umístění. Je to ale zbytečná komplikace, já bych to nedělal. Na závěr nám instalátor oznámí úspěch a zeptá se, jestli chceme spustit nainstalovaný prohlížeč. Proč ne?

    Pokud máte přímé připojení na internet, zobrazí se nějaká domácí stránka. Pokud ne, je nutné v možnostech správně nastavit proxy, případně přihlašování k firewallu. Mnohdy to ale není potřeba, firefox si tato nastavení naimportuje z Internet Exploreru, včetně Oblíbených (zde se budou jmenovat Záložky), historie, uložených hesel, cookies apod. Můžeme si začít vychutnávat brouzdání po internetu s novou zbraní.

    Je možné provozovat zároveň oba prohlížeče? Odpověď zní: ANO! Kdo si ale zvykne na Firefox, jen těžko se bude vracet zpět "do doby kamenné", k MSIE. Je tedy možné na MSIE úplně zapomenout? Odpověď zní: zatím bohužel NE... Díky ignoranci některých tvůrců stránek, kteří je nastavili tak, že jakýkoliv jiný prohlížeč se bouří, někam se zatím bez MSIE nedostanete. Typickým příkladem je (byla?) Komerční banka... Tento problém ale řeší jedno rozšíření. Na ty ale přijde řada až někdy příště.

    V dalším díle nás čeká to, co dělá Firefox tak populárním: nastavení, volba vzhledu, základy ovládání. Nedočkavci ale najdou již teď veškeré informace na stránkách věnovaných Firefoxu. Nemusíte ani na vyhledávač, vše najdete tady, v sekci Odkazy!

    

Tisk...